8 pogreški koje treba izbjegavati prilikom postavljanja rasvjete
Objavljeno: 06. 10. 2014 - 1:37

Dizajneri interijera često su pozvani dati svoj doprinos oko rasvjete u stambenim okruženjima. U potrazi za rješenjima, nerijetko se događa da se bespotrebno troši više energije nego što je potrebno ili se ne dobije svjetlost tamo gdje je najpotrebnija. U nastavku pogledajte 8 najčešćih pogreški koje treba izbjegavati prilikom biranja i postavljanja rasvjete.

Kuhinja

Dobro osvijetljena kuhinja. Ima savršeno slojevito raspoređeno svjetlo iznad otoka, kao glavno svjetlo koje nadopunjuju svjetla ispod kuhinjskih elemenata.

Pogreška br.1
Postaviti ugradbene downlightere posvuda
To je jedna od najčešćih pogrešaka koje profesionalni dizajneri rasvjete vide. Postavljanje ugradbenih downlightera može biti vrlo jeftino, a ljudi često pretpostavljaju da ako ih ravnomjerno rasporede, dobivaju svjetlo posvuda. Nažalost, to nije tako. Optika jeftinih ugradbenih svjetla često daje tek nešto više od polovice lumena. Osim toga, obično ne daje dovoljno svjetla na okomitim površinama. I uz niz takvih svjetiljki, možete potrošiti gotovo polovicu vaših vata i još uvijek se osjećate kao da ste u špilji, jer su zidovi tamni, nedovoljno osvijetljeni.

Kuhinja

Dobro osvijetljena kuhinja. Pogledajte meke tonove ovog prostora. Rasvjeta je topla i učinkovita i proteže se preko glave, ispod elemenata i preko površine otoka.

Pogreška br.2
Zaboravili ste postaviti radno svjetlo u kuhinji. Postoji mnogo načina da osvijetlite radnu površinu, a jedan od njih je korištenje fluorescentnog (T5), ksenon ili LED svjetla ispod gornjih elemenata. Ako je vaša kuhinja tako dizajnirana i nedostaju vam gornji elementi preko nekih radnih površina, ne brinite. Ta situacija se može riješiti postavljanjem zidnih ili ugradbenih stropnih svjetiljki. Dodavanjem nekoliko niskonaponskih halogenih svjetiljki s uskim snopom svjetlosti možete naglasiti radnu površinu. Ne zaboravite pravilno odabrati svojim fluorescentnim ili LED žaruljama temperaturu boje.

Toalet

Dobro osvijetljena kupaonica. Svjetiljke kod ogledala i rasvjeta iznad glave na prigušivanje imaju pravi učinak.

Pogreška br.3
Korištenje downlightera bez dodavanja svjetla sa strane. Stojeći izravno pod takvim svjetlom, stvaraju se neprijatne sjene i lice vam neće biti pravilno osvijetljeno. U kupaonici, korištenje downlightera iznad umivaonika je u redu ako želite dati naglasak skupo poliranoj slavini od nikla koju ste kupili, ali to je nedovoljno za zadatke poput brijanja, šminkanja… Za to trebamo svjetlo na obje strane ogledala u razini očiju kako bi se smanjile sjene i osigurala ravnomjerna raspodjela. To se može postići sa bočno postavljenim svjetiljkama koje omeđuju ogledalo.

Hodnik

Dobro osvijetljen hodnik. Dimabilna zidna rasvjeta u kombinaciji sa stropnom stvara pravi ugođaj, a vama osvjetljava puteljak kroz hodnik.

Pogreška br.4
Korištenje žarulja sa žarnom niti ili halogenih čiji intenzitet svjetla se ne može regulirati (dimati). Dok prigušujemo svjetlo, smanjujemo trošenje energije i topline dok istovremeno produljujemo radni vijek žarulje.

Hodnik

Dobro osvijetljena soba.

Pogreška br.5
Zaboravili ste nabaviti ambijentalno, svjetlo za ugođaj ili radno osvjetljenje. Dizajneri rasvjete znaju da svi dobro osmišljeni prostori uključuju različite vrste svjetlosti. Ambijentalno svjetlo je glavno svjetlo koje vam služi za šetnju, razgovor, i identificiranje objekata. Radno svjetlo pruža više koncentrirane svjetlosti koja vam je potrebna za obavljanje zadataka kao što su usitnjavanje povrća, brijanje ili čitanje. Svjetlo za ugođaj se koristi za označavanje slika ili arhitektonskih značajki. Kombiniranjem sve tri vrste svjetla dobivate veću funkcionalnost i veću vjerojatnost da ćete imati dovoljno svjetla.

Blagovaona

Dobro osvijetljena kuhinja. Ova kuhinja može biti osvijetljena za različita raspoloženja i funkcije jer svaki izvor svjetla se može posebno regulirati neovisno jedan o drugom.

Pogreška br.6
Zanemarivanje mogućnosti kontrole različite vrste svjetla zasebno. Za maksimalnu učinkovitost i fleksibilnost, svaku vrstu svjetlosti treba kontrolirati zasebno, a bilo bi dobro da se mogu i prigušivati. Danas postoje različite mogućnosti kako možete upravljati rasvjetom bez da imate puno sklopki.

Blagovaona

Dobro osvijetljena soba.

Pogreška br.7
Postavili ste ugradbene downlightere kao ambijentalno svjetlo u prostoriji sa visokim stropom. To rezultira sa puno izgubljenog svjetla i vrlo tamnim prostorom. Svjetlo kod visokih stropova treba imati vrlo fokusirane, uske zrake. Pomoću zidne rasvjete i lustera u visokim prostorima dobit ćete mnogo bolje osvjetljenje od puno ugrađenih downlightera.

Soba

Dobro osvijetljen prostor.

Pogreška br.8
Dekorirate prostor s rasvjetom. Dizajneri rasvjete razmišljaju o svjetlosti kao stvarnoj dimenziji, zamišljajući distribuciju i izlaz iz svake svjetiljke, kao i kvalitetu svjetlosti i boja. Dekoracije s rasvjetnim tijelima ili odabirom lampe na temelju toga kako ona izgleda, a ne koliko ima izlazne svjetlosti, koje su njene performanse, te distribucija, često rezultira gubljenjem energije i davanjem manje od optimalne snage svjetla. Za pomoć oko izbora potražite radije savjet stručnjaka.

  Savjeti o rasvjeti - Sve